Nemoc, kterou každý dobře zná. Ale skutečně víme, co vše představuje Alzhaimerova choroba?  Jedná se o závažné onemocnění mozku, které má nevratné degenerativní účinky na naší mozkovou tkáň. Nevratné proto, že dochází k postupnému ubývání mozkové hmoty, což vede k postupné demenci- tedy závislosti na pomoci druhého při každodenních činnostech života.

Nejčastěji tato nemoc zasáhne, lidově řečeno, paměť a myšlení:

 • Paměť patří mezi ty nejznámější problémy spojované s touto nemocí. Individuálně postihuje různé části. Mezi časté patří zejména zapomínání střednědobých událostí, tedy v horizontu několika posledních let. Velmi časté je také zapomínání každodenních rutijních věcí. Např. “Vzal jsem si dnes prášek?, Už zde byla pošťačka?”.
 • Myšlením pak myslíme takzvané snížení kognitivních funkcí mozku, mezi které patří zejména schopnost vnímat a reagovat na věci kolem nás. Dále pak snížení schopnosti přemýšlet nad problémy, posuzovat je a hledat řešení. Patří sem ale také snížená orientace, a to jak v prostoru tak v čase. Problémy s řečí a celková emoční nestabilita.

Alzhaimerova choroba byla poprvé popsána stejnojmenným lékařem začátkem 20. století v Německu. Z počátku vzácná či neobvyklá nemoc je dnes diagnostikována u každého dvacátého člověka staršího 65 let a každého pátého člověka staršího 80 let.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY?

Zřídka kdy je možné tuto chorobu diagnostikovat zcela v počátcích. Podle příznaků však můžeme posoudit v jaké fázi nemoci se dotyčný nachází:

 • V ranném stádiu řadíme mezi hlavní příznaky nemoci zapomínání předmětů, zapomínání nových informací, zhoršení schopnosti rozhodovaní, problémy s orientací v čase, problémy s řízením auta či pohybu v dopravě. Dále také změna osobnosti, změna zájmů či vztahů ke svému okolí.
 • Ve středním stádiu již mezi příznaky pozorujeme poruchy chování, bloudění ve známém prostředí, problémy s komunikací ale i při běžných aktivitách jako je nákup, oblékání či osobní hygiena.
 • V pozdním stádiu patří mezi hlavní příznaky problémy s chůzí, rozpoznáváním známých osob, problémy s jídlem i jeho vylučováním, časté stavy úplného zmatení a absolutní ztráta soběstačnosti.

Některé prvotní příznaky se začínají projevovat sporadicky a velice nenápadně. Také proto je velice obtížné diagnostikovat tuto chorobu již v počátcích ranného stádia.

JAK PĚČOVAT O OSOBU S ALZHAIMEROVOU CHOROBOU?

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o nevyléčitelnou chorobu, je jedinou cestou jak o pacienta pečovat- prevence. Tedy snažit se zpomalit rozvoj nemoci. Přestože dosud neznáme žádnou stoprocentní techniku je určitě vhodnou prevencí trénování mozku.

Zejména v dnešní době, kdy mnoho početních i pamětních úkonů zvládají technologie je důležité udržovat mozek a paměť v kondici. Ať už se jedná o logické stolní hry, zapojení do domácích prací či pomoc s úkoly vnoučatům. Snažit se, jakkoliv je to možné, namáhat paměť a myšlení. Ti se totiž narozdíl od našich svalů nenamůžou ani výrazně neunaví.

Nemocnému se snažíme pomoci jen do takové míry abychom mu pomohli zachovat jeho životní styl a zdraví. Snažíme se vyvarovat jakýmkoliv ulehčovadlům:

 • jednoduché počty financí počítat bez kalkulačky,
 • při prohlížení fotek či vyprávění příběhu nenapovídáme
 • vyptáváme se co se stalo dnes, tento týden, loni v létě apod.
 • lpíme na detailech- přimějte nemocného ať se nad vzpomínkou či problémem zamyslí
 • preferujeme divadlo před televizí, noviny před facebookem, vaření před donáškou
 • podporujeme, případně oprašujeme pacientovo koníčky či hru na hudební nástroj
 • co nejvíce udržovat sociální kontakt s rodinou, kamarády, kolegy..

Jakkoliv nám můžou některé nástroje v životě pomoct urychlit a vyřešit mnoho problémů, ve skutečnosti však pomáhají ke “zlenivění” našeho mozku. Ten narozdíl od našich svalů bohužel není vidět a po dlouhém zanedbávání už může být náprava obtížná.

Přes veškerou prevenci a trénink našeho mozku či blízkých je vhodné již při prvních příznacích vyhledat lékaře. Včasné vyšetření a správná diagnostika sice nemoc nevyléčí ale může velmi razantně zpomalit její průběh a oddálit tak, blížící se demenci kterou tato choroba způsobuje.

 

Na závěr vyzkoušejte jednoduchý test: Postupně odečítejte od 100 číslovku 7 a to pětkrát za sebou. (100-7=93,  93-7=atd…) Měli by jste dojít k výsledku šedesát pět, bez problému. Pokud se však již při druhém či třetím odečtu vyskytne zádrhel- je váš mozek málo trénovaný!

 

Zpět do slovníku pojmů