Počátek Alzheimerovi choroby lze velmi těžko rozpoznat, začíná velice pozvolna a má několik fází. Ve většině případů se na tuto nemoc přijde až ve vyšším stádiu.

Základní příznaky, že člověk trpí Alzhheimerovou chorobou:

  • Ztráta paměti patří mezi nejznámější příznak této choroby. Člověk si nevzpomene na to o čem se mluvilo před minutou, ale přitom dokáže odrecitovat báseň, kterou se učil na základní škole před desítky let. Jeden den si člověk nemůže vzpomenout na jméno či podobu svých potomků, a druhý den je poznává, jakoby se nic předtím nestalo.
  • Problémy s abstraktním myšlením – jde třeba o placení složenek, či sledování účtů svého bankovnictví. Pro lidi trpící Alzheimerovou nemocí se tato čísla stanou nesmyslná a nevědí, co s nimi dělat.
  • Problémy s vyjadřováním jak mluveným, tak psaným – to, ten, tamto, ono, člověk si nemůže vzpomenout na správné slovo, které by chtěl použít a proto se snaží ho nahradit zájmeny. Zužuje se mu slovní zásoba, až začne používat jiná slova do vět, až se změní smysl hlavní myšlenky. Konečné stádium se projeví žvatláním jako malé děti, či úplnou ztrátou řeči. Dalším úkazem je neustálé vyptávání na stejnou věc, či opakování stejných vět či příběhů.
  • Dezorientace jak časová tak místní se projevuje ztrátou dat či časových údajů. Člověk může být přesvědčen že jsou Vánoce, i když se slaví Velikonoce. Netuší co je za den v týdnu, jaký je měsíc či rok. Může se ztratit ve svém vlastním domě či na ulici, kterou zná velmi dobře. Nemůže najít cestu domů, i když u tam bydlí 30 let.
  • Náladovost a změna osobnosti se u pacientů projevuje změnami nálad od vzteku až po plačtivost. Vyvolává to zmatek, strach a vyčerpání z pokusu porozumět světu, který již nedává smysl jako dřív. Může k tomu vést změna prostředí.
  • Změna chování – lidé s Alzheimerovou chorobou jsou často agresivní jak verbálně, tak fyzicky. Impulsivnost a ztráta kontroly bývá častým projevem. Mohou krást, či se svlékat na veřejnosti, aniž by znali důvod svého chování.
  • Ztráta dovedností – jedná se o činnosti, které již tisíckrát dělali, ale už neví jak na ně. Jde například o vaření, jak se zapne trouba? Jak se zapne televize? Jak odemknu zámek od vlastního domu?
  • Zanedbanost – ať už se jedná o čištění zubů, sprchování, mytí a česání vlasů. Může se stát, že pacienti nedbají o svůj zevnějšek, protože na to zapomenou.
  • Ztrácení věcí, aneb každý slyšel o vtipu, kdy záhadný němec schoval klíče, brýle a spousty dalších věcí. Člověk přijde domů a peněženku dá do mrazáku a zmraženou zeleninu do šuplíku se spodním prádlem. Horší stádium je, když si pacient myslí, že ztratil věci, které nikdy neměl.
  • Problémy s dokončením každodenních úkolů – Lidé s Alzheimrem uvaří oběd o třech složkách, a naservírují pouze dvě složky na talíř. S tím, že zapomněli, že třetí složku vůbec uvařili.

 

 

 

Na závěr si vyzkoušejte jednoduchý test: Nakreslete si na papír hodiny a dle zadání zakreslete, kolik je právě hodin.

 

  1. a) 12 hodin

 

  1. b) 10 minut po šesté

 

  1. c) za pět minut 12

 

  1. d) 19:12