Milovníci kávy vědí, že šálek kávy každé ráno může rychle dodat energii, ale nový výzkum naznačuje, že může také dlouhodobě chránit před alzheimerovou chorobou.

 

Vysoký podíl dospělých (celosvětově) pije kávu každý den, což z ní činí jeden z nejoblíbenějších nápojů.

 

V souvislosti s Alzheimerovou chorobou v současnosti chybí jakákoli účinná léčba modifikující onemocnění. Výzkumná skupina v Západní Austrálii se zabývá modifikovatelnými rizikovými faktory, které by mohly oddálit nástup onemocnění, a dokonce i pětileté zpoždění by mohlo mít obrovské sociální a ekonomické výhody.

 

V této studii zkoumají, zda příjem kávy ovlivňuje rychlost poklesu kognitivních funkcí během 10 let u více než 200 lidí. Vědci zjistili, že lidé, kteří neměli žádné poruchy paměti a kteří konzumovali větší množství kávy, měli nižší riziko přechodu do mírné kognitivní poruchy. Toto stadium často předchází Alzheimerově chorobě. Tito účastníci měli také nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby během období studie.

 

Dle studie se zdá, že vyšší příjem kávy zpomaluje hromadění amyloidního proteinu v mozku a je také spojen s pozitivními výsledky v oblastech výkonných funkcí a pozornosti.

 

Není jasné, která složka kávy může způsobit rozdíl. Studie nerozlišovala mezi kofeinovou nebo bezkofeinovou kávou, zda byla připravena doma nebo zakoupena mimo domov, nebo zda si piják kávy přidal mléko nebo cukr.

 

Je možné, že výhody pocházejí z kofeinu nebo z toho, co je známe jako “surový kofein”, který je vedlejším produktem kávy bez kofeinu. Zvýšení příjmu kávy z jednoho šálku na dva by mohlo potenciálně snížit kognitivní pokles o 8 % během 18 měsíců a snížit akumulaci amyloidu v mozku o 5 %.

 

Zdá se, že řada životních stylů kromě pití kávy má také ochranný účinek proti Alzheimerově chorobě, včetně středomořské stravy a cvičení.

 

Zatím se jedná pouze o studii, nejdříve se musí zjistit, která látka kávy a v jaké souvislosti může oddálit riziko Alzheimerovi choroby. Proto nezvyšujte svou spotřebu kávy.

 

Dnes neexistuje jediná potravina, přísada či doplněk stravy, u kterého by bylo na základě přísného vědeckého výzkumu prokázáno, že předchází či léčí Alzheimerovu či jinou demenci. Alzheimerova asociace na základě dosavadních důkazů doporučuje všem, aby jedli zdravou a vyváženou stravu s vysokým obsahem zeleniny a ovoce a nízkým obsahem nasycených tuků. Může se jednat o způsob jak potenciálně snížit riziko kognitivního poklesu v průběhu stárnutí.