Demence je onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u starších lidí. Pacienti s touto chorobou často trpí dysfagií, což je potíž s polykáním. Při této chorobě mohou být obtíže s polykáním způsobeny různými faktory a mohou mít za následek vážné komplikace.

Dysfagie u pacientů s demencí a Alzheimerovou chorobou je často podceňována a považována za bezvýznamný problém.

Co je to dysfagie?

Dysfagie je onemocnění, které se projevuje potížemi s polykáním. Dysfagie může být způsobena různými faktory, včetně neurologických onemocnění, nádorů, traumatem nebo stárnutím. Dysfagie může mít vážné důsledky, včetně dehydratace, malnutrice a dokonce i úmrtí.

Dysfagie se často vyskytuje u pacientů s demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Dysfagie může být jedním z prvních příznaků těchto onemocnění. Pacienti s dysfagií mohou mít potíže s polykáním pevných nebo tekutých potravin nebo s pilulkami.

Příznaky dysfagie

Příznaky dysfagie u pacientů s demencí a Alzheimerovou chorobou mohou zahrnovat:

– potíže s polykáním

– slinění

– problémy s dýcháním nebo dušnost

– kašel nebo chrčení při polykání

– sucho v ústech nebo na jazyku

– potíže s rozlišováním mezi tekutinami a pevnými potravinami

Faktory, které způsobují dysfagii u pacientů s demencí a Alzheimerovou chorobou

Dysfagie je častým problémem u pacientů s demencí a Alzheimerovou chorobou. Je to způsobeno mnoha faktory, které ovlivňují schopnost polykat. Mezi tyto faktory patří:

-snížená svalová koordinace

-změny ve slinivce břišní, která řídí produkci slin

-změny v ústech a jazyku, které zpomalují nebo blokují pohyby potravy

-změny v mozkové tkáni

Léčba dysfagie u pacientů s demencí a Alzheimerovou chorobou

I když existují léky, které mohou pomoci zlepšit polykání, je důležité si uvědomit, že účinnost těchto léků může ovlivnit řada faktorů. Pacienti s demencí a Alzheimerovou chorobou mají často narušený metabolismus, takže léky pro ně mohou být méně účinné.

Závěr

Dysfagie se může objevit jako první příznak onemocnění nebo se může vyvinout později v průběhu onemocnění. Je důležité si uvědomit, že dysfagie může být způsobena různými faktory a není to pouze symptom Alzheimerovy choroby nebo demence.