coffePříznivé účinky kávy v navození pohody a příjemného relaxu jsou známy již po staletí. O pozitivních zdravotních účincích kávy se ale začíná hovořit až v poslední době. Věděli jste, že pravidelné pití kávy patří mezi účinné prevence mozkové mrtvice? Podle dalších výzkumů káva také
výrazně zlepšuje paměť a stimuluje mozek k vyšším a dlouhodobějším výkonům. Pokud berete v potaz váš zdravotní stav, umíte si kávu správně „předepsat“ a s množstvím šálků kávy to nepřeháníte, pití kávy se stává váženým zdravotním benefitem. 
Káva jako účinná prevence mozkové mrtvice

Existuje řada závislostí, z nichž správné pití kávy patří mezi ty ušlechtilejší a mírumilovnější libůstky. Zejména při pití kávy u žen řady vědeckých studií ukázaly, že jeden a více šálků kávy denně u žen pomáhá snížit riziko této zákeřné nemoci se závažnými následky o čtvrtinu ve srovnání s „nepijáky“ kávy. Příznivý účinek pití kávy s kofeinem dále vědci přiznávají všem typům cévních příhod.

Kofein v kávě jako stimulant mozku
Kofein v kávě patří do skupiny látek, které podporují bdělost. Alkaloid kofein byl díky svým účinkům považován za zázračný lék již v 6. století
před naším letopočtem. Kofein, jak je známo, je obsažený také v čokoládě, coca-cole, energetických nápojích, limonádách i některých oříšcích. Díky obsahu kofeinu v kávě tak tělo může bojovat s produkcí adenosinu, který nám večer, na druhou stranu, umožní usnout.
Přísun kofeinu naše tělo nabudí, zbaví jej strnulosti a nehybnosti a rozproudí metabolismus. Pokud si tedy přiměřeně naordinujete kávu, vaše myšlení bude ihned o trochu jasnější a rychlejší. Díky pití kofeinu v kávě se často zlepší i samotná koordinace těla.

Pití kávy chrání i před Alzheimerovou choroboukava-a-zakusek
Nedávná finská studie se zabývala vlivem kávy přímo na Alzheimerovou chorobu. Překvapivé výsledky daly za vděk pití kávy, přičemž lidé pijící tři až pět šálků denně snižují své šance na vyvinutí Alzheimerovy choroby až o 65 %. Káva za to nevděčí pouze kofeinu, ale dalším antioxidantům, které obsahuje. Jedná se zatím o neprozkoumaný prvek v kávě, který účinně rozpouští nepříznivé shluky mezi nervovými buňkami podporující vznik Alzheimerovy choroby.