Výzkum naznačuje, že poslech nebo zpěv písní může lidem s Alzheimerem a jinými typy demence poskytnout emoční a behaviorální výhody. Hudební vzpomínky se u Alzheimerovy choroby často zachovávají, protože klíčové oblasti mozku spojené s hudební pamětí jsou touto chorobou relativně nepoškozené.

Hudba může například:

– uvolnit stres

– snížit úzkost a depresi

– snížit rozrušení

 

Hudba může být pro pečovatele také přínosem, protože snižuje úzkost a úzkost odlehčuje náladu a poskytuje způsob, jak se spojit s blízkými, kteří mají Alzheimerovu chorobu – zejména s těmi, kteří mají potíže s komunikací.

Pokud chcete pomocí hudby pomoci milované osobě s Alzheimerovou chorobou, zvažte tyto tipy:

Přemýšlejte o preferencích svého blízkého. Jakou hudbu má váš milovaný rád? Jaká hudba evokuje vzpomínky na šťastné časy v jeho životě? Zapojte rodinu a přátele tím, že je požádáte, aby navrhli skladby nebo vytvořili seznamy skladeb

Nastavte náladu. Chcete-li uklidnit svého blízkého během jídla nebo při ranní hygienické rutině, hrajte hudbu nebo zpívejte uklidňující píseň. Chcete-li zlepšit náladu svého milovaného používejte pozitivnější nebo rychlejší hudbu.

Vyvarujte se nadměrné stimulaci. Při přehrávání hudby eliminujte konkurenční zvuky. Vypněte televizi, zavřete dveře a nastavte hlasitost na základě sluchové schopnosti vašeho blízkého. Rozhodněte se pro hudbu, která není přerušována reklamami, které můžou způsobit zmatek.

Podporujte pohyb. Pomozte svému milovanému tleskat nebo oklepat na nohy v rytmu. Pokud je to možné, zvažte tanec se svým blízkým.

Zpívejte společně. Společný zpěv s milovanou osobou může zlepšit náladu a zlepšit váš vztah. Některé rané studie také naznačují, že funkce hudební paměti jsou jiné než jiné typy paměti, a zpěv může pomoci stimulovat jedinečné vzpomínky.

Věnujte pozornost reakci svého blízkého. Pokud se zdá, že váš milovaný miloval konkrétní písničky, hrajte je často. Pokud reaguje negativně na konkrétní skladbu nebo typ hudby, vyberte si něco jiného.

 

Pamatujte, že hudba nemusí ovlivnit kognitivní stav vašeho milovaného člověka nebo jeho kvalitu. Je zapotřebí dalšího výzkumu k lepšímu pochopení přesných účinků hudby a Alzheimerovy choroby.