Zatím vědci nevynalezli lék na Alzheimerovu chorobu, v dnešní době se jedná o nevyléčitelnou chorobu. Existuje mnoho výzkumů či teorií, že nemoc způsobuje infekce. Medicína zatím postup Alzheimerovi choroby dokáže zpomalit. Nejlepším způsobem jak “Alzheimerovi” předejít je prevence, která dokáže vznik nemoci zpomalit. Mezi prevenci můžeme zařadit správnou stravu, cvičení a dostatek kvalitního spánku.

 

Které potraviny by jste měli zařadit do Vašeho jídelníčku?

  • Bobulovité ovoce – Zdraví prospěšné antioxidanty, které obsahují jahody, brusinky, maliny, ostružiny a borůvky, podporují mozkové funkce. Tedy pomáhají proti zhoršování paměti a proti volným radikálům, které mohou poškozovat mozkové buňky. Bohužel lidský organismus si tyto antioxidanty nedokáže sám vyrobit. Je dobré bobulovité ovoce zařadit do jídelníčku. Navíc se jedná o velmi chutný doplněk stravy. Tyto antioxidanty také obsahuje následující ovoce a zelenina – jablka, švestky, mrkev či brokolice.
  • Javorový sirup – Využívá se jako sladidlo, známe ho z amerických filmů, ale už se používá i v Česku. Javorový sirup je bohatý na zinek, vápník, draslík a mangan. Je prokázáno, že tyto látky chrání mozkové buňky před poškozením. Javorová míza obsahuje zdraví prospěšné protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit riziko vzniku či rozvinutí Alzheimerovi choroby. Můžete začít snídaní např. lívance polité javorovým sirupem či ovesnou kaší zakápnutou javorovým sirupem.
  • Kapusta– Jedná se o listovou zeleninu, která bojuje proti stárnutí. Byla označena při snížení úrovně poklesu kognitivních funkcí. Kapusta obsahuje vysoký podíl kyseliny listové, vitamínu B6 a flavonoidů – tyto živiny ochraňují mozek. Kapusta tedy může zpomalit stárnutí duševních schopností a omladí vaší mysl.
  • Extra panenský olivový olej – Obsahuje vysoké množství polyfenolů. Polyfenol je antioxidant, který dle odborných studií pomáhá při učení a zlepšuje paměť.
  • Omega-3 mastné kyseliny – Tyto kyseliny najdeme hlavně v lososu a dalších rybách. Zdravé tuky, které ryby obsahují, podle vědců, dokážou ochránit před Alzheimerovou chorobou. Losos obsahuje i vitamin D, o kterém je známo, že když je ho nedostatek, tak se zhoršuje paměť.
  • Ovoce a zelenina – Tyto dvě složky ve Vašem jídelníčku nesmějí chybět. Působí jako prevence při mnoha nemocech. Americká studie prokázala, že konzumace zeleninových a ovocných šťáv snižuje výskyt Alzheimerovi choroby.
  • Řepa – Kořenová zelenina, která obsahuje vitamíny C, B1, B2, B6, E a kyselinu listovou. Je doporučována při snížení krevního tlaku, posiluje nervový systém, upravuje srdeční puls, podporuje imunitu, je používána jako prevence proti rakovině. Zlepšuje mozkové funkce i další látky jako jsou například lykopen, lecitin, flavonoidy, resveratrol a další.
  • Kyselina listová – Důležitou roli hraje při vzniku aminokyselin a tvorbě krve. Snižuje hladinu homocysteinu, který je spojován s rozvoje Alzheimerovi choroby. Kyselinu listovou si můžete pořídit jako doplněk stravy v tabletách, či ji naleznete v následujících surovinách – celozrnné pečivo, listový špenát, luštěniny, ovesné vločky či brokolice.
  • Víno – Vědci potvrdili, že hroznová šťáva je velmi prospěšná pro mozek. Denně se doporučuje vypít jedna sklenička cca 1 decilitr hroznové šťávy či červeného vína, jakmile vypijete více, už nemusí mít pozitivní vliv na váš mozek, ale negativní. Hrozny obsahují polyfenoly, které mohou zabránit poškození buněk v mozku.

 

Na závěr je potřeba zmínit, že se nesmí zapomenout na procvičování kognitivních funkcí (čtení, učení, procvičování krátkodobé či dlouhodobé paměti, počítání, luštění křížovek, sudoku, hrát společenské hry). Důležitý je také pohyb, nemusí se jednat kondiční trénink, postačí alespoň 30 minut chůze denně.