Ginkgo biloba je velmi oblíbený potravinový doplněk, který je užíván pro léčbu organických psychických chorob, zvláště při poruše kognitivních funkcí. Přípravky, které obsahují látky z léčivé Ginkgo biloby se používají pro rozšíření cév a preventivně proti náhlím mozkovým příhodám či proti infarktu myokardu. Čínská medicína výtažky aplikuje při léčbě zažívacích problémů či astmatu, při zvýšení libida, zmírnění bolesti svalů a kloubů a zlepšení celkové energie. Léčivý extrakt se vyrábí z listů stromu. Tyto stromy patří mezi nahosemenné rostliny. Strom Ginkgo biloby pochází z jihovýchodní Asie, mezi hlavní pěstitele patří Čína, Korea a Japonsko. V Evropě se GB šlechtí a je používána jako parková dřevina.

 

Historie Ginkgo biloby

Jinan dvoulaločný je považován za živou fosilii bez blízkých příbuzných. Na Zemi roste již 270 milionů let. Nejvíce ginkgo bilobu používají v Číně, již 1500 let.

 

Ginkgo biloba a Alzheimerova choroba

Ačkoli nejsou 100% potvrzené výsledky že Ginkgo biloba pomáhá při této nemoci, tak vědecká literatura naznačuje, že je určitá možnost, kdy GB prospívá dospělým s Alzheimerovou chorobou či demencí. V roce 2016 byl publikován v Frontiers in Aging Neuroscience závěr, že „existují jasné důkazy na podporu účinnosti extraktu Ginkgo biloby pro mírné kognitivní poruchy a demenci.

Většina studií zkoumala účinky ginkgo biloby u pacientů, kteří již prošli standardní léčbu Alzheimerovi choroby pomocí inhibitorů cholinesterázy. Pacienti, kteří tuto léčbu neužívali alespoň jeden rok a brali GB, měli velmi odlišné výsledky, oproti pacientům, kteří užívali kombinovanou léčbu s ginkgem. Významné rozdíly byly zaznamenány hlavně v mentální kondici a kvalitě života.

 

Současné výzkumy prokazují, že mezi výhody Ginkgo biloby patří:

  • pozitivní nálada
  • zlepšení kognitivních funkcí
  • zlepšení paměti
  • zvýšení energie
  • snížení příznaků, které souvisí s mnohočetným chronickým onemocněním

 

Procvičování mozku

Nejlepší rada na závěr je procvičovat, procvičovat a procvičovat mozek, Ať již mentálními hry, učením, hledáním slov, kreativními aktivitami, meditací, luštěním křížovek, sudoku, čtením atd…