ginko bilobaŘada bylinek a koření může pomoci zlepšit zdraví vašeho mozku a některé z nich se mohou nacházet ve vaší lednici či spíži. Některé z těchto bylin a koření byly studovány z hlediska jejich účinků na Alzheimerovu chorobu, zatímco u jiných byly testovány jejich celkové účinky na kognici (tj. mentální činnost nebo proces zapojený do myšlení, porozumění, učení a zapamatování.

 

1) ŠALVĚJ

Bylina známá pro svou pronikavou vůni, může také zlepšit poznávací schopnosti a pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby. Výzkumný přehled publikovaný v roce 2017 naznačuje, že šalvěj obsahuje sloučeniny, které mohou být prospěšné pro kognitivní a neurologické funkce.

Zkuste přidat šalvěj na pečené maso, do rajčatové omáčky či krémových polévek. Šalvěj lze konzumovat i ve formě čaje.

 

2) KURKUMA

Koření, které je dlouhodobě požívané v ájurvédě. Obsahuje sloučeninu zvanou kurkumin, která má antioxidační a protizánětlivé účinky (dva faktory, které mohou prospívat zdraví mozku, ale i celkovému zdraví).

Podle recenze zveřejněné v roce 2010 předběžný výzkum naznačuje, že kurkuma může zlepšit zdraví mozku a odvrátit Alzheimerovu chorobu tím, že vyčistí mozek od beta-amyloidu (proteinového fragmentu). Je známo, že nahromadění beta-amyloidu tvoří mozkové plaky související s Alzheimerovou chorobou. Kromě toho může kurkuma chránit zdraví mozku tím, že brání rozpadu nervových buněk v mozku.

Kurkuma je klíčovou složkou v kari, které obvykle také zahrnuje koření, jako je koriandr a kmín. Chcete-li zvýšit příjem kurkumy, zkuste přidat kari nebo kurkumu do hranolků, polévek a zeleninových jídel. Pro zvýšení vstřebávání kurkumy přidejte trochu černého pepře.

 

3) GINKGO BILOBA

Dlouhodobě používaná jako léčba demence, je běžně užívaný lék v tradiční čínské medicíně (TCM) a je dobře známý pro své výhody. Předpokládá se, že ginkgo biloba může částečně pomoci zlepšit kognitivní funkce tím, že stimuluje oběh a podporuje průtok krve do mozku.

Ačkoli výzkum ginkgo biloby přinesl smíšené výsledky, existují určité důkazy, že tato bylina může zlepšit kognitivní funkce u lidí s Alzheimerovou chorobou nebo mírnou kognitivní poruchou.

 

4) ASHWAGANDHA

Patří mezi další ájurvédské byliny. Předběžné studie ukázaly, že ashwagandha může prospívat mozku tím, že snižuje oxidační stres (faktor, který může přispívat k rozvoji a progresi Alzheimerovy choroby)

 

5) ŽENŠEN

Jedna z nejoblíbenějších rostlin v bylinné medicíně. Obsahuje protizánětlivé chemikálie zvané ginsenosidy. Podle recenze publikované v roce 2018 vědci zjistili, že ginsenosidy mohou pomoci snížit hladinu bata-amyloidu v mozku v předběžných laboratorních studiích.

6) GOTU KOLA

V ájurvédě se Gotu kola již dlouho používá ke zlepšení duševní jasnosti. Zjištění z výzkumu na zvířatech naznačují, že tato bylina může také pomoci mozku v boji proti oxidativnímu stresu spojenému s Alzheimerovou chorobou a zlepšit kognitivní funkce.

 

7) MEDUŇKA

Často užívaná ve formě čaje. Používá se ke zmírnění úzkosti a nespavosti, může pomoci zlepšit kognitivní funkce.

 

Zatímco některé bylinky a koření mohou mít blahodárné účinky na váš mozek, žádný přírodní lék by neměl být používán jako náhrada standardní péče při léčbě onemocnění ovlivňující zdraví mozku.