Zelenina a vitamíny
Zelenina a vitamíny

Příčiny Alzheimerovy nemoci dosud nejsou zcela konkrétně známy. Přičítají se nedostatečnému přísunu živin do mozku, s čímž souvisí špatné schopnosti vstřebávat živiny již ve střevech. Také požívání alkoholu a mnohých syntetických léčiv prohlubuje nedostatek klíčových vitamínů a minerálů. Věk a rodinné dispozice jsou dalšími rizikovými faktory, ačkoli tato nemoc již dávno není pouze chorobou stařeckou.

Čím tedy podpořit imunitu a autoimunitní systém v rámci prevence nebo již během nemoci? Vzhledem k výsledkům testů, které u pacientů prokazují nedostatek vitamínů skupiny B, zinku, antioxidačních vitamínů A, E a karotenoidů, selenu, bóru a draslíku je potřeba zaměřit se na změnu životosprávy. Kvalitní potraviny jsou základ. Uvědomte si, že doporučená denní dávka (DDD) je pouze orientační hodnota. Je stanovena tak, že 100 % DDD je pouze minimální množství, díky kterému nebudete trpět nedostatkem sledovaného prvku. Ale pro správnou tělesnou funkci je často potřeba mnohem větší množství. Během zdravotního problému je často potřeba i několikanásobek doporučené denní dávky. Nemáte-li jistotu, že přijímáte vitamíny a minerály v potřebném množství, zařaďte do svého jídelníčku i kvalitní potravinové doplňky.

Dostatečný příjem živin však bude k ničemu, není-li v pořádku střevní mikroflóra. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek potravin s vlákninou. Ta má za cíl podpořit činnost střev, odvést z těla stolici a živit bakterie žijící ve střevech. V této době je také velikým nešvarem konzumace potravin s vysokým množstvím rafinovaného cukru, jenž má negativní vliv na jednotlivé procesy v mozku a díky kterému se mohou množit “špatné” bakterie ve střevech. Vyčištění střevního prostředí rozhodně pomůže změna jídelníčku a detoxikace organismu. Vyzkoušet můžete i nápoje z Aloe vera, zelených potravin a přípravky z rašeliny. Do svých pravidelných činností nezapomeňte přidat dostatečnou pohybovou aktivitu. Stačí půlhodiny cvičení a budete se cítit mnohem lépe.

Nadarmo se také neříká, že nejlepší prevencí Alzheimerovi choroby je mentální aktivita. Každý den se tedy zkuste naučit něco nového. Místo své oblíbené trasy zahněte objevte jinou cestu, luštěte křížovky, jděte s přáteli na Hospodský kvíz nebo si přečtěte knihu.

2 thoughts on “Zdravý styl života aneb prevence Alzheimerovy choroby

Comments are closed.