S rostoucí teplotou by si měli pečovatelé uvědomovat zvyšující se rizika dehydratace, přehřátí organizmu nebo úpalu u lidí, kteří žijí s Alzheimerovou chorobou nebo demencí.
Přesto by Vás to nemělo odradit od vycházky s Vašimi blízkými za zábavou, popřípadě lehkým cvičením, je ale zapotřebí mít na paměti, že mnoho faktorů dělá seniory více náchylné k nemocím způsobeným horkem. Úžeh může být smrtelný a dehydratace může zhoršit příznaky demence, jako je zmatení, podráždění a závratě.

Proč jsou senioři zranitelnější:
Čím jsme starší, tím více ztrácíme schopnost se potit a tím regulovat naší tělesnou teplotu. Starší lidé se nemusí cítit teple a mohou se nepřiměřeně obléct.
Někteří lidé s demencí mohou mít nadváhu, nebo podváhu, problémy s krevním tlakem, ledvinami nebo krevním oběhem. Všechny tyto faktory zvyšují riziko nemocí zapříčiněných vysokou teplotou.
Pokožka seniorů je tenčí a nabízí méně ochrany před sluncem.
Léky, mezi ně patří i Antipsychotika, které se často dávají pacientům s„Alzheimerem,“ mohou narušit regulaci teploty těla.
Kognitivní porucha může omezit smyslové vnímání a zapříčinit neschopnost cítit teplo. Existuje také možnost, že zabrání schopnost vyjádřit jistou nevolnost, pokud má dotyčný problém s verbální komunikací.
Některé zvyky mohou zvýšit risk onemocnění zapříčiněné teplem, zejména pokud žijí o samotě. Mohou například zavřít okna, zapomenout zapnout klimatizaci nebo pít pravidelně vodu.

Jak se vyhnout nemocem z horka:
Dbejte na pitný režim svých blízkých, ovšem vyhněte se čajům, kávě a alkoholu.
Vyhněte se venkovním prostorům při nejteplejších částech dne (11:00 až 16:00), parkujte blízko vchodům, vyhněte se dlouhodobé chůzi na sluníčku. Pokud ven musíte, vyhledávejte pravidelně stín a odpočívejte.
Ujistěte se, že Vaši nejdražší jsou vhodně oblečeni: lehké, světle barevné, volné oblečení. Zkuste zůstat u přírodních vláken, jako je bavlna. Používejte pokrývku hlavy a slunečník.
Držte se jen lehkých jídel a pokud je to možné nepoužívejte troubu a sporák.
Kontrolujte své blízké několikrát denně, nebo pověřte své přátele, či sousedy aby se zastavily, obzvlášť pokud daná osoba žije sama. Pokud nemají jak se dopravit nákup, zařiďte aby je někdo odvezl.
Hlídejte své blízké: Pamatujte, že oni možná nepoznají, že jsou přehřátí, nebo nemohou toto nepohodlí vyjádřit.

Znaky horkem způsobených nemocí:
Přehřátí organizmu: Bolest hlavy, pocit vyčerpání, studená, vlhká pokožka, slabý puls, závratě, pocit mdloby.
Křeče z horka: Svalové křeče v břiše, nohách nebo rukách po cvičení.
Vyčerpání: Pocit žízně, závratě, pocit slabosti, špatná koordinace, nevolnost a neustálé pocení.
Úpal: Toto může být smrtelné, lékařská pomoc je nutná okamžitě. Tělesná teplota nad 38 stupňů, zmatení, bojovné, nebo jinak podivné chování, pocit mdloby a vrávorání. Zvýšená rychlost pulzu, suchá, žhavá kůže, absence pocení, rychlé dýchání, možné blouznění, záchvaty, křeče nebo kóma.

Co dělat pokud u někoho objevíme znaky nemoci související s teplem?
Přemístěte se do stínu a studenějšího prostředí.
Rychle snižte jejich tělesnou teplotu: Dostaňte postiženého do studené vody, nebo studené sprchy, postříkejte ho vodou ze zahradní hadice a podobně.
Přiložte studený a mokrý hadřík na hlavu, do podpaží a na třísla, ty rychle vychladnou.
Zvedněte postiženému nohy
Ovívejte postiženého rukama nebo elektrickým větrákem
Sledujte tělesnou teplotu a pokračujte v chlazení dokud tělesná teplota neklesne pod 38 stupňů.
Co nejdříve zavolejte lékařskou pomoc.