Jak potrava ovlivňuje naše duševní zdraví? Existuje vůbec nějaká spojitost mezi výživou a duševním zdravím? Pojďme si rozebrat jednotlivé potraviny a jejich vliv na důležité orgány či fyziologické procesy a celkovou rovnováhu člověka.

Mozek

Mozek je orgán, který váží cca 1 kg. Existují studie, které potvrzují, že právě úzkost, demence, Alzheimerova choroba jsou způsobeny nejen dědičně, věkem, ale také vliv má náš jídelníček – stav nemoci může zlepšit nebo naopak zhoršit. Jídlo ovlivňuje mozek mnoha způsoby. Mozek potřebuje živiny, aby mohl chránit, regenerovat stávající mozkové buňky a zároveň přispět ke tvorbě nových. Serotin, GABA a dopamin přispívají k tvorbě hormonů štěstí, schopnosti relaxovat, motivovat se, aktivitě, pozitivnímu myšlení. Tyto látky získáváme nejen z doplňků stravy, ale hlavně z potravin.

Ryby

  • Ryby jsou nejlepším zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin – ty přispívají ke zdraví mozku. Nedostatkem kyselin se projevují deprese, schizofrenie, bipolární porucha a další. Kyselina Dokosahexaenová (DHA), která je součástí omega-3 chrání mozek před duševním útlumem spojeným se stárnutím a přispívá ke snížení rizika výskytu demence a následného rozvoje Alzheimerovy choroby. Nemáte rádi ryby? Ani ty mořské či sladkovodní? Nejíte je dostatečně často? Jednoduše obohaťte Vás jídelníček rybím tukem, který pomáhá předcházení depresí a zlepšuje duševní rovnováhu.

Vitamín B12

  • Nedostatek vitamínu B12 se projevuje zažívacími poruchami, nadměrnou konzumací kávy, užívání volně dostupných antacid, léků potlačujících kyseliny. Nedostatek vitamínu způsobuje slabost, únavu, má vliv na fungování nervového a kardiovaskulárního systému, stejně jako na tvorbu červených krvinek. Dlouhodobý nedostatek vitamínu B12 vede k permanentnímu poškození mozku, demenci nebo k Alzheimerově chorobě. Potraviny obsahující B12 jsou např. řasy, pivní kvasnice, pivo, květák, pšeničné klíčky, býčí játra, jehněčí maso, vejce, býčí maso, sýr, tuňák, kuře, tvaroh, mléko, atd.

Hořčík

  • Hořčík je minerál, který ovlivňuje nespočet funkcí v našem organismu. Nedostatek hořčíku v těle se projevuje únavou, nervozitou, zvýšenou hladinou stresu, nespavostí, úzkostí, depresemi s rozvojem v Alzheimerovu chorobu, atd. Potraviny, které obsahují hořčík: datle, banány, sušené meruňky, zelenina, luštěny, maso a ryby, ořechy, atd.

Kurkuma

  • Kurkuma obsahuje stovky sloučenin. Primární složkou, která velmi dobře působí na zdraví člověka je kurkumin. Kurkumin má skvělý účinek jako antidepresivum. Kurkuma je nejčastěji používána v indické kuchyni jako koření hlavního chodu, popř. se z ní vyrábí zlaté mléko, které má zázračné schopnosti na imunitní systém a funkci mozku. Samotná kurkuma zklidňuje záněty mozku a ničí mozkový plak. Tyto problémy úzce souvisí s výskytem Alzheimerovy choroby.

Olej

  • Cca 60 % mozku tvoří tuk a právě jednotlivé mozkové buňky – jejich integritu. Pro zdravou funkci mozkových buněk je třeba zařadit do jídelníčku zdravé tuky, které budou přispívat k aktivním, zdravým a kooperujícím buňkám. Zdravé tuky jsou přijímány do mozku a naopak toxiny jsou z mozku odváděny. Pokud je tento koloběh narušen, život mozkových buněk se krátí a ty umírají. Rostlinné oleje nepatří mezi zdravá řešení (jsou chemicky nestabilní a pomáhají při tvorbě zánětů v těle). Rostlinné oleje způsobují tak riziko výskytu vážných onemocnění, špatné duševní zdraví. Jakými tuky tedy mozek zásobovat? Rozhodně sáhněte po olivovém oleji! Ten obsahuje oleokantal – protizánětlivou a antioxidační sloučeninu, která pomáhá čistit mozek a stává se prevencí před Alzheimerovou chorobou.

Kokos

  • Kokosový olej naleznete v současné době nejen v obyčejných supermarketech, ale i v obchodech se zdravou výživou a drogeriích. Kokosový olej má nejen blahodárné účinky na kůži, vlasy, nehty a pleť, ale zároveň by mohl v budoucnu pomáhat při léčbě neurologických poruch včetně Alzheimera, Parkinsona, mrtvice a dalších poruch mozku. Ve spojení s Alzheimerovo chorobou právě ničí beta-amy-loidový plak. Zařaďte tedy kokosový olej do svého jídelníčku. Např. do dýňové polévky mezi do omáčky 😊