Nedávná vědecká studie potvrdila velmi pozitivní vliv esenciálních olejů na kognitivní funkce pacientů trpících demencí. Znamená možná aromaterapie naději při léčbě Alzheimerovy choroby?Esenciální olej
Co jsou esenciální oleje?
Esenciální oleje se skládají ze směsí, které se přirozeně vyskytují v rostlinách – tyto látky jsou přirozeně destilovány, díky čemuž vytváří velmi silné koncentrované oleje. Esenciální oleje se vytváří buď z jedné rostliny (rozmarýnový olej) nebo mohou být směsicí vícero rostlin – např. vánoční olej (pomerančová kúra, skořice, hřebíček, jablko).
Jak a na co se používají esenciální oleje?
Esenciální oleje se používají nejvíce v aromaterapii, pro psychickou pohodu, při výskytu nějakých zdravotních problémů, uvolnění organismu, na pomazání pokožky, jako olejíček na suché konečky vlasů, své místo mají i při výrobě domácí kosmetiky. Oleje mají velké množství využití, stejně tak jako různé typy použití od inhalace, aromaterapické masáže, vonné koupele, osvěžení domácnosti, proti škůdcům a hmyzu, přímo na pomazání pokožky, atd.Esenciální oleje
Jaký vliv na zdraví mohou mít esenciální oleje?
Esenciálních olejů je celá řada (např. citronový, levandulový, pomerančový, skořicový, vanilkový, mátový, jasmínový) – každá bylinka má pak svůj zdravotní účinek, dokonce jsou esenciální oleje považovány i za více účinné na zdraví než samotné sušené bylinky. Při tom stačí přidat 3-7 kapiček dle použití (inhalace, koupel, masáž). Trápí Vás bolest zubů? Provoňte si domácnost hřebíčkovým olejíčkem, stejně jako postižené místo jemně pomažte. Levandule zase pomáhá ke zdravému spánku, při vyrážkách, akné, popáleninách. Mezi velmi známé oleje patří Tea tree oil – který díky antioxidačním účinkům pomáhá proti zánětům, poškozením kůže, oparům, lupům, apod.
Esenciální oleje mají pozitivní vliv na Alzheimerovu chorobu
Nově potvrdila vědecká studie, že právě rozmarýnový esenciální olej může podpořit přirozenou regeneraci nervových tkání. Citrusové oleje pomáhají zklidňovat a zbavovat tělo stresu, odstraňují negativní emoce. Kadidlo brání organismus před viry a bakteriemi. U pacientů, kteří inhalovali esenciální oleje z rozmarýnu, levandule a citrusů bylo vykázáno zlepšení kognitivních funkcí. Aromaterapie tedy může být do budoucna velmi slibný výsledek při léčení demence a předcházení vzniku Alzheimerovy choroby. Ve studii se i nadále pokračuje a testují se jednotlivé typy esenciálních olejů.