Alzheimerova choroba patří mezi moderní strašáky lidstva. Přibývající věk nezastavíme a naše myšlení, paměť či úsudek postupem času ztrácí své funkce. Alzheimerova choroba postihuje mozek a postupem času vede až k demenci a neurodegenerativnímu postižení. V rámci současného demografického vývoje se setkáváme s nárůstem pacientů bojující s touto chorobou. Současná medicína Alzheimerovu chorobu navíc nedovede účinně vyléčit. Boj s Alzheimerovou nemocí je náročný i v tom směru, že vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Alzheimerovou chorobou trpí v České republice až 150 000 lidí, a proto je potřeba podporovat její léčbu i péči o nemocné co největší měrou.
Historie Alzheimerovy choroby
Za objevením Alzheimerovy choroby stojí ten, po kterém se tato choroba dnes jmenuje. Alois Alzheimer byl německý psychiatr a neuropatolog. O psychiatrii a neuropatologii se začal zajímat při své praxi v psychiatrické léčebně ve Frankfurtu nad Mohanem. K jeho objevu mu výrazně pomohla i spolupráce s věhlasným neurologem Franzem Nisslem.
Alzheimerovu chorobu a změny v mozkové kůře Alois Alzheimer popsal poprvé v roce 1906. Jednalo se o psychicky narušenou pětapadesátiletou ženu, která na následky demence zemřela. Mozková kůra pacientky byla tenčí, než bylo obvyklé. Alois Alzheimer si všiml i abnormální struktury v mozkové kůře, které do té doby nebyly vůbec popsané. Od roku 1910 tyto poruchy mozku dostaly jméno po něm. V té době se považovala nemoc ještě za vzácnou. Dnes jí trpí ve světě přes 35 milionů lidí. Jen v České republice to je kolem 140 000 pacientů.
Jak se projevuje Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba jde ruku v ruce s přibývajícím věkem. Z neznámého důvodu se začnou mozkové buňky poškozovat po 65. roce u každého dvacátého a po 80. roce dokonce u každého pátého. Kromě věku se na rozvoji nemoci podílí obezita, vysoký cholesterol, cukrovka či dědičnost. Nic z toho ale s jistotou nelze říci, protože přesná příčina nemoci je zahalena tajemstvím a dodnes se neví.
Alzheimerova choroba přichází zpočátku pomalu a nenápadně. Člověk je občas dezorientovaný a zmatený, což se občas může přihodit každému. Pacienti ale postupně ztrácí paměť a právě těžké poruchy paměti by měly být první varováním, že je něco v nepořádku. Pokud něco ztrácí orientaci ve větší míře, přestává rozumět okolnímu prostředí a ztrácí schopnost se o sebe postarat, pak je již třeba začít jednat. Postupně se také objevují poruchy řeči. Jeden ze zákeřných příznaků Alzheimerovy choroby je změna osobnosti i chování. Vašeho blízkého totiž může Alzheimerova choroba poznamenat i vnitřně. Často se také objeví agresivní chování, sobectví či nevrlost, kterými nemocný dříve netrpěl. Alzheimerovu chorobu často doprovází i halucinace a bludy.
Léčba Alzheimerovy choroby
Alzheimerova choroba je zatím nevyléčitelná. Zmírnit ji ale mohou některé léky a názory na ně se různí. Léky v léčbě Alzheimerovy choroby pomohou zejména v rané fázi nemoci a mohou pouze snížit příznaky této vážné nemoci. Pomoci můžeme ale i jinak, a to nefarmakologickými prostředky. Jedním z nich může být úprava prostředí, ve kterém se pacient nachází, například čističkami vzduchu či polohovacími postelemi. Jako další podpůrný prostředek může posloužit bazální stimulace, tedy individuální a všeobecně uznávaný přístup k nemocnému či další možnosti terapie, se kterými Vás seznámíme v jednom z dalších článků.
Prevence Alzheimerovy choroby
Proti nemoci je odolnější trénovaný mozek. Proto bychom neměli zapomínat trénovat paměť a myšlení nejrůznějším činnostmi, které mozek zaměstnají a rozproudí mozkovou činnost. Pomůže luštění křížovek, kvízy či tréninky paměti. Neměli bychom podceňovat ani výhody zdravého stravování. K lepšímu fungování mozku přispívá čerstvé ovoce, listová zelenina, dostatek vlákniny či rybí maso.
8 thoughts on “Co je to Alzheimerova choroba”
Comments are closed.