Jedna z nejčastěji skloňovaných nemocí staří, Alzheimerova nemoc, je obávaná díky své nepředvídatelnosti a bezmoci. Dosud je na ni medicína krátká a žádné léky ji nejsou schopni vyléčit. Samotná Alzheimerova choroba je opředena celou řadou mýtů a mylných informací, které se s ní pojí. Věřte, že Alzheimerova choroba není jen nemoc starých a že není vyléčitelná.

Mýtus č. 1: Alzheimerova choroba je jen nemoc starých

Jeden z nejrozšířenějších mýtů se týká věku člověka, kterého může Alzheimerova choroba postihnout. Je bezesporu pravda, že Alzheimerovou chorobou onemocní s velkou pravděpodobností staří lidé. Ale neplatí to stoprocentně. Odborníci už mají Alzheimerovou chorobu prozkoumanou do detailů a ví, že nemoc postihuje i leckteré třicátníky. Pacienti s Alzheimerovou chorobou, kterým je méně než 50 let, tvoří celá 4 % nemocných. Nemoc zaútočí s tou největší intenzitou až ve stáří. Alzheimerovu chorobu ale často diagnostikují lidem i daleko mladším.

Mýtus č. 2: Ztráta paměti znamená automaticky Alzheimerovou nemoc

Mnoho lidí se setkává s výpadky paměti. To ale naštěstí nemusí nutně znamenat Alzheimerovu nemoc. Pokud jsou výpadky paměti častější a častější a pokud výrazně ovlivňují každodenní život, je načase se tím začít podrobněji zabývat. Alzheimerovu chorobu nejlépe rozpozná lékař. Pokud ale ztrátu paměti doprovází zhoršení komunikačních schopností či neschopnost racionálně se rozhodnout, je potřeba jednat.

5 věcí, co jste nevěděli o Alzheimerově chorobě
5 věcí, co jste nevěděli o Alzheimerově chorobě

Mýtus č. 3: Alzheimerově chorobě může člověk předejít

Pokud se někde dozvíte, že Alzheimerově chorobě se lze vyhnout, nejedná se o pravdivý článek. Alzheimerově chorobě se nelze dopředu ubránit. Člověk ale může dodržovat principy, které mu zlepší jeho životní úroveň a zároveň přispívají k dlouhověkosti a zdravé osobnosti. Pokud přidáte do své stravy ořechy, ryby, zeleninu, ovoce a zdravé tuky a zeleninu se zelenými listy, své tělo potěšíte a své zdraví a dobrou fyzickou kondici můžete, když ne zajistit, tak alespoň podpořit.

Mýtus č. 4: Alzheimerova nemoc se dá lehce rozpoznat

Alzheimerova nemoc může být v počátcích své nemoci velice nenápadná. Problémům s Alzheimerovou nemocí se často přisuzují stařecká zmatenost a běžné problémy seniorů. Změny nejčastěji zpozorují jejich nejbližší, často to jsou partneři. Pokud se Vašemu blízkému mění celková osobnost a z příjemného pána je najednou agresivní a zlostný člověk, který si nepamatuje, co dělal před čtvrthodinou, je načase jednat.

Mýtus č. 5: Podávání léků u pacientů s Alzheimerovou chorobou ničemu nepomůže

Zarytí odpůrci léků často nachází spousta argumentů, proč by se léky u pacientů s Alzheimerovou chorobou neměli podávat. Vhodná léčba ale vede ke zpomalení zhoršování příznaků. Nemůže udělat nemožné, a to vyléčit člověka úplně. Může ale oddálit nejtěžší stádia nemoci.

U Alzheimerovy nemoci platí více než u jakékoliv jiné nemoci být informován. Jen ten, kdo si dostatečně všímá, co se děje v jeho nejbližším okolí, a ví, jaké nástrahy některé nemoci skrývají, může Alzheimerovu nemoc bezpečně poznat.

 

 

One thought on “5 věcí, co jste nevěděli o Alzheimerově chorobě

Comments are closed.