Pojďme se ve stručnosti podívat na zoubek amalgámovým plombám – jejich rizikům, historii, specifikům, výhodám, atd.

Co tvoří amalgámové plomby? Jedovatá rtuť

Americká stomatologická společnost hájí názor z roku 1984: „pokud se rtuť zkombinuje s kovy, používanými v zubním amalgámu, tak se její toxické vlastnosti zruší“  – názor zastává i Britská Stomatologická společnost.

  • Amalgán tvoří rtuť, zbytek měď, cín, stříbro, zinek
  • Amalgán – sloučenina kovů a rtuti byla objevena koncem 19. století
  • Amalgán byl proti ostatním materiálům nespočetně levnější, proto po něm zubaři sáhli jako po levné variantě pro chudé vrstvy obyvatel místo zlatých a cínových výplní.

Hlavní výhodou amalgámových plomb je jejich nízká cena a vysoká odolnost. Díky rozpínavé vlastnosti rtuti plomby lépe utěsní díru v zubu a zamezí, aby do trhliny mezi zubem a plombou nevnikaly kazutvorné bakterie či zbytky jídla. Nevýhodou je jejich kovový vzhled, který má schopnost zbarvit spravený zub do tmavošeda.

V Německu, Švédsku, Rakousku, Dánsku se zubní amalgám používat nesmí.

Veřejná zdravotní služba vydala zprávu, která připouští, že se malé množství rtuťových par uvolňuje z plomb a ty se pak mohou vstřebávat do organismu.

Rtuť poškozuje imunitní systém, nervové buňky, brání v příjmu aminokyselin do mozku a vylučování zplodin metabolického procesu a jedů z něj. Takové nervové poškození mozku přispívá ke vzniku a vývoji Alzheimerovo choroby. Stejně tak pravidelné žvýkání, které zatěžuje aplikované amalgámové plomby, uvolňuje do organismu rtuť.

Rizika amalgámových plombNejvětší díl rtuti uložené v těle se nachází v mozku, nervových tkáních, ledvinách, nadledvinkách, plicích, játrech, štítné žláze, hypofýze, slinivce břišní, pohlavních orgánech a v tukové tkáni.

Ekologové varují, že organické sloučeniny rtuti se v těle hromadí a přenášejí se dál potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy.

Od roku 2018 je používání míchaného amalgámu (ten, co je přímo míchán v ordinaci) zakázáno Evropským parlamentem. Od 1.7. 2018 budou zubaři používat u dětí do 16 let, těhotných a kojících žen místo míchaného amalgámu přímo v ordinaci, pouze kapslový amalgám (předem připravený).