Podle mnoha studií lze snížit riziko Alzheimerovy choroby zdravým životním stylem. Proto je důležité dodržovat zdravý jídelníček a častěji se zapojovat do pro tělo prospěšných aktivit. Pokud budeme dodržovat tyto rady, tak se pravděpodobnost tohoto onemocnění sníží. Pojďme se podívat na 3 základní hnací motory, na které je potřeba myslet, a nejen z hlediska prevence Alzheimerovy choroby, ale jako prevence před jakoukoliv chorobou, která výrazně dokáže ovlivnit náš život po všech stránkách.

 

1) Mozková aktivita

Jednou z nejjednodušších aktivit, kterou můžeme předejít onemocnění Alzheimerovou chorobou je aktivně trénovat svůj mozek. Podle studií je u mentálně aktivních seniorů až dvakrát nižší pravděpodobnost, že onemocní touto závažnou chorobou. Stejně tak aktivní společenský život nám může k prevenci před Alzheimerovou chorobou přispět. Společenské podněty a závazky stimulují náš mozek, a proto je dobré mít čas na své známé, přátele, rodinu či koníčky. Takže zkuste potrápit své mozkové závity.

 

2)Pohybové aktivity

Pravidelná fyzická činnost je dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby. Senioři, kteří se v mládí věnovali sportovním aktivitám, mají zpravidla nižší riziko výskytu nemoci.  Dopřejte tedy svému tělu pravidelný pohyb, věnujte se sportu či jakýmkoliv pohybovým aktivitám, jako je třeba turistika, jóga, obyčejný strečink, kolektivní sporty, atd. Zároveň se snažte být co nejvíce na čerstvém vzduchu – kyslík a správný styl dýchání ovlivňuje funkci životně důležitých orgánů.

 

3)Zdravý jídelníček

Z potravin naše tělo získává živiny, které pohánějí jak tělo, tak mozek. Z toho důvodu je při prevenci před Alzheimerovou chorobou dobré dbát na vyvážený a zdravý jídelníček. Je ideální jíst hodně zeleniny a některé studie doporučují i častou konzumaci středomořské stravy. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si náš článek o vhodných potravinách. Překvapivě i káva pozitivně působí proti Alzheimerově chorobě.

 

Dle České průmyslové zdravotní pojišťovny přibývá lidí, které tato choroba postihuje – Alzheimerem trpí  o 27 % lidí více než před 3 lety! Toto alarmující číslo se podepisuje právě na našem způsobu života – hodně práce, žádný odpočinek, stresové situace, nedostatek spánku, konzumace polotovarů, zdraví škodlivých potravin, alkohol, cigarety, shon. Alzheimerově chorobě se bohužel nedá předejít, ale pokud budete vyvíjet fyzickou a mozkovou aktivitu, tak se pravděpodobnost výskytu rapidně sníží. Relaxujte, užívejte života, vyrazte proto na procházku, scházejte se se svými známými, čtěte, vyhledávejte společenské hry, procvičujte fantazii. Zkrátka starejte se o své tělo jak po fyzické, tak i po duševní stránce.